Boże Narodzenie to najpiękniejsze i najbardziej oczekiwane święta w roku. Przepełnione są rodzinnym ciepłem, radością i miłością. Zgodnie z wielowiekową tradycją obchodzimy je bardzo uroczyście. Z tej okazji 20 grudnia 2019 roku odbył się w naszej szkole apel, który składał się z dwóch części. Na początku uczennice klasy VIIIb: Emilia Młot, Zuzanna Mrowiec i Anna Wielgołaska zapoznały zebranych z historią Jasełek i zaprosiły wszystkich do ich obejrzenia. Przedstawienie zostało przygotowane przez uczniów klas drugich pod opieką wychowawczyń: p. Doroty Rosłaniec, p. Ewy Możdżonek i p. Grażyny Główki.
Młodzi aktorzy, w pięknych strojach, przedstawili historię narodzin Dzieciątka Jezus w "betlejemskiej grocie". Jasełka przeplatane były kolędami, pastorałkami i tańcem w strojach ludowych. Uczniowie wykonali też dwie kolędy w wersji instrumentalnej wykorzystując do tego flety i dzwonki. Jako solista przed szkolną publicznością wystąpił Jan Stelmach i zaśpiewał współczesną pastorałkę pod tytułem "Dziś w stajence". Na koniec uczniowie złożyli wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne. Wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami, bo tak różnorodne występy sprawiły , że każdy mógł znaleźć coś dla siebie - było i lirycznie, i wesoło, i dynamicznie. Dzięki temu wszyscy odczuli wyjątkową atmosferę zbliżających się Świąt.
Po przedstawieniu , w drugiej części apelu, odbyło się wspólne śpiewanie kolęd. Każdą z nich poprzedziła krótka historia jej powstania. Chór szkolny pod opieką p. Małgorzaty Żelazowskiej pomógł wszystkim pięknie zaśpiewać kolędy znane nie tylko w Polsce ale i na całym świecie.
Na zakończenie głos zabrała Pani Dyrektor, Agata Michalczyk. Podziękowała aktorom i wszystkim, którzy uczestniczyli w przygotowaniu apelu. Złożyła również okolicznościowe życzenia świąteczne i noworoczne.
Warto dodać, że dekoracja przygotowana na tę uroczystość kryła w sobie pewną niespodziankę. Zmieniała się w zależności od pory dnia i dopiero późnym popołudniem najlepiej prezentowała niezwykły urok betlejemskiej nocy.
Mirosława Adamska