• Światowy Dzień Zespołu Downa

• Wszyscy jesteśmy różni, ale Tacy Sami!
              21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa.
              Kolorowym symbolem tego dnia jest założenie skarpetek nie do pary (kolorowe skarpety, koniecznie nie do pary to symbol zespołu Downa – symbol niedopasowanych chromosomów; symbol niedopasowania społecznego).

Są one wyrazem tolerancji – mają pokazywać, że dzieci i osoby dorosłe z zespołem Downa zmagają się z odmiennością w stosunku do reszty społeczeństwa, symbolizują niedopasowanie społeczne i genotypowe, a jednocześnie pokazują, że mimo różnic ludzie z zespołem Downa są radosnymi i pełnymi życia.
              Postanowiliśmy i my symbolicznie wesprzeć znane nam i nieznane osoby z zespołem Downa. Tego dnia dzieci miały na nogach dwie różne skarpetki, każdą innego koloru. Rozmawialiśmy na temat odmienności, niepełnosprawności, tolerancji i akceptacji.

Cieszymy się, iż nasze dzieci i ich rodziców cechuje tyle zrozumienia i chęć niesienia pomocy osobom słabszym.
              Dziękujemy Rodzicom za założenie dzieciom skarpet nie od pary.

Beata Bogdańska

• Młodzi, zdolni i odważni...

• 5 marca uczniowie Szkoły Podstawowej w Kołbieli  zaprezentowali swoje talenty przed kolegami i koleżankami podczas Szkolnego Przeglądu Talentów.  Organizatorami tej imprezy były p. Małgorzata Żelazowska, p. Karolina Tomaszewska oraz p. Elżbieta Spanier.

Zmagania konkursowe prowadzili uczniowie klasy III c gimnazjum: Sandra Staniek i Wojtek Zawadka, zaś profesjonalną obsługę sprzętu zapewnił nasz szkolny DJ  Kacper Ziubiński i Jan Długosz.Wszyscy uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich uzdolnień w trzech grupach wiekowych.

Uczestnicy zaprezentowali  bardzo różnorodne umiejętności, przeważały występy wokalne, ale były wśród nich także pokazy akrobatyki, tańca nowoczesnego, czytanie prozy, recytacja wierszy, gra na instrumentach muzycznych (gitara, perkusja), przedstawienie teatralne,  a nawet  pokaz karate.Rywalizacja była bardzo duża  i jury miało problem, aby wybrać najbardziej utalentowanego uczestnika. Po długich naradach jury wyłoniło 3 laureatów spośród każdej grupy wiekowej.

W kategorii 0-III bezkonkurencyjną okazała się Marcelina Trzeciak z grupy Motylki. Porwała publiczność swoim żywiołowym wykonaniem piosenki  Cleo pt.  Łowcy gwiazd. Rośnie nam nowa Roksana Węgiel.

W kategorii IV-VI najlepsza okazała się Katarzyna Dróżdż , która zaprezentowała taniec nowoczesny i zachwyciła publiczność  swoją sprawnością i zwinnością.

W kategorii klas VII-VIII i gimnazjum jury miało niemały problem ponieważ wykonawcy w swoich wokalnych występach postawili bardzo wysoko poprzeczkę. W tej kategorii wygrała Zuzanna Adamczyk ze swoim wykonaniem  piosenki  Celine Dion My heart  will go on.  Zuzia zauroczyła swoim głosem wszystkich obecnych.Przegląd talentów kołbielskiej szkole  wzbudził wiele emocji  i zachwytów.

Młodzi artyści mogli zaprezentować się przed wspaniałą publicznością, która dopingowała i wyrażała aprobatę dla wszystkich uczestników.

Organizatorzy gratulują odwagi uczestnikom oraz zwycięstwa laureatom!!!

Elżbieta Spanier

• Cała Polska czyta dzieciom

• “Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

Wisława Szymborska

W Polsce od 2001 roku odbywa się akcja społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”. Ma ona za zadanie uświadomienie społeczeństwa, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek i zachęcenie rodziców do czytania książek swoim dzieciom.

Akcja wpisała na dobre w kalendarz działań grupy przedszkolnej Motylki. W lutym grupa Motylki zorganizowała „Tydzień z książką”. Każdego dnia  dzieci mogły przynosić do szkoły swoje ulubione książeczki, które później wspólnie oglądaliśmy i czytaliśmy.  Dzieci mogły zobaczyć książeczki swojej wychowawczyni z dziecięcych lat  oraz starsze wydania magazynu „Świerszczyk” i zapoznać się z przygodami Gąski Balbinki.

Głośne i codziennie czytanie uczy myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, wzbogaca zasób słownictwa. Pomaga również odnosić sukcesy w szkole, ułatwia naukę i uczy wartości moralnych.

Agnieszka Prasuła