• Moje dane moja sprawa

• Twoje dane twoja sprawa

• W roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła uczestniczy w Programie URZĘDU OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH – TWOJE DANE TWOJA SPRAWA.

Podstawowym celem Programu jest poszerzenie oferty edukacyjnej placówek doskonalenia zawodowego nauczycieli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych o treści związane z ochroną danych osobowych i prawem do prywatności.

Cel ten będzie realizowany poprzez następujące cele szczegółowe:

• wzrost wiedzy nauczycieli, doradców metodycznych i konsultantów o stanie prawnym ochrony danych osobowych w Polsce;
          • podniesienie kompetencji nauczycieli, doradców metodycznych i konsultantów w obszarze kształtowania wśród uczniów wiedzy i umiejętności związanych z ochroną danych osobowych i prawem każdego człowieka do prywatności;
          • poszerzenie oferty doskonalenia zawodowego nauczycieli, doradców metodycznych i konsultantów o zagadnienia związane z ochroną danych osobowych i prawem każdego człowieka do prywatności;
          • poszerzenie warsztatu metodycznego nauczycieli, doradców i konsultantów metodycznych;
          • umożliwienie nauczycielom, doradcom metodycznym i konsultantom wymiany doświadczeń związanych z realizacją przedmiotowych treści;
          • poszerzenie wiedzy uczniów na temat poszanowania praw człowieka, w tym szczególnie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych;
          • kształtowanie wśród uczniów świadomej i odpowiedzialnej postawy obywatelskiej.

Cele programu są zgodne z podstawą programową kształcenia przedszkolnego i ogólnego w poszczególnych typach szkół. Ponadto program wpisuje się w idee kompetencji kluczowych (kompetencje społeczne i obywatelskie). Są one zapisane w Zaleceniu Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie (2006/962/WE).

W ramach realizacji programu chcemy propagować wiedzę z zakresu ochrony danych osobowych i prawa do prywatności, co jest szczególnie istotne w dzisiejszych czasach. Powszechny dostęp do Internetu sprawia, że stajemy się mniej uważni i zawsze dbamy o zachowanie poufnych informacji dla siebie.

Nasze dane łatwo mogą wpaść w niepowołane ręce jeśli sami nie zadbamy o ich bezpieczeństwo.

Nasze dane osobowe są bardzo cenne – mamy prawo i obowiązek ich bronić!

• ul. Szkolna 5